Аналізуємо перший звіт Комітету виборців за результатами спостереження за виборчих процесом

Лідер нашої політичної команди, кандидат у Президенти Юрій Бойко ще на початкувиборчої кампанії на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року чітко заявив, що він виступає за чесні вибори: «За нами – держава. Ми повинні розуміти відповідальність за нашу країну. Тому вибори треба провести чесно».

У справі забезпечення чесної виборчої кампанії роль інститутів громадянського суспільства є ключовою.

Однією з найбільш авторитетних організацій у цій роботі є Комітет виборців України (далі – КВУ), який 6 лютого на прес-конференції представив звіт за результатами довгострокового спостереження за підготовкою до чергових виборів Президента України (грудень 2018 р. – січень 2019 р.).

Аналіз зазначеного звіту КВУ дозволяє виділити порушення, на які варто звернути увагу:

  1. За оцінкою КВУ традиційно відсоток тіньових витрат на виборах в Україні є високим, однак виявлення фінансових порушень є рідкістю і не має значного результату.
  2. КВУ закликає Верховну Раду прийняти законодавчі зміни, спрямовані на вирішення проблеми підкупу виборців. Йдеться про законопроект № 8270, що передбачає посилення відповідальності за підкуп виборців, а також надає правоохоронцям додаткові інструменти для порушення результативних кримінальних справ.
  3. Однією з проблем виборчого процесу КВУ вважає неофіційний старт виборчої кампанії, який відбувся в травні-червні 2018 року, а не в січні 2019 року, як це визначено законом. За оцінкою КВУ 17 політичних партій та потенційних кандидатів у президенти проводили масовані рекламні кампанії, що мали ознаки передвиборчої агітації. На думку КВУ такими діями політики порушили один з базових принципів виборів, а саме принцип рівності.
  4. За оцінкою КВУ найпоширенішим порушенням упродовж січня стало розміщення незаконної агітації. Зокрема, розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних (відомості про установу, що здійснила друк, тираж, інформація про осіб, відповідальних за випуск, замовники відповідних матеріалів). Незаконна агітація мала місце в більшості областей України та м. Києві.
  5. КВУ вказує, що частина кандидатів у Президенти не відкрили виборчі фонди, однак проводили агітацію, що є порушенням закону.

Зі свого боку команда кандидата у Президента Юрія Бойка і особисто наш кандидат виступають за проведення прозорих, конкурентних, чесних і демократичних виборів, які можуть дати легітимність новообраному главі держави.