ДОПОВІДЬ № 2
стосовно порушень під час виборчої кампанії
на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 р.

станом на 25 лютого 2019 р.

 

ЮРІЙ БОЙКО – ЗА ЧЕСНІ ВИБОРИ

Лідер нашої політичної команди, кандидат у Президенти Юрій Бойко ще на початку виборчої кампанії чітко заявив, що він виступає за чесні вибори:

«За нами – держава. Ми повинні розуміти відповідальність за нашу країну. Тому вибори треба провести чесно».

Таким чином, всі ми – члени команди Юрія Бойка під час поточної виборчої кампанії, як і традиційно під час кожних виборів, керуємося наступними принципами:

  1. Тільки прозорі, конкурентні, чесні і демократичні вибори можуть дати легітимність новообраному главі держави та мандат на проведення реформ і вибір пріоритетів зовнішньої політики.
  2. Ми проявляємо повну довіру виборцям і за умови проведення виборів на таких засадах ми і наш кандидат готові визнати їх результати, якими б вони не були.
  3. Наша команда виступає проти маніпуляцій, нечесних методів політичної боротьби, підкупу виборців та інших порушень виборчого законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів.

В даній доповіді використані матеріали власних спостережень, а також з відповідними посиланнями публікації у ЗМІ, інформація Міністерства внутрішніх справ і Національної поліції України, відомості від організацій, що заслуговують на довіру, зокрема двох провідних організацій, які багато років здійснюють спостереження за виборами в Україні: Громадянська мережа ОПОРА та Комітет виборців Україні.

Коли йдеться про порушення, то вони включають як власне порушення виборчого законодавства, так і порушення стандартів демократичних виборів.

ІІ.  ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПОРУШЕННЯ, ВСТАНОВЛЕНІ НАШОЮ КОМАНДОЮ ТА ОТРИМАНІ З ІНШИХ ДЖЕРЕЛ

  1. У ніч з 17 на 18 лютого на Черемошках в Одесі невідомі зловмисники пошкодили білборди кандидата у Президенти, народного депутата Юрія Бойка. Представник політичної сили в Одеській області Андрій Буяновський подав заяву до поліції з вимогою знайти і покарати винних.
  2. Заступник голови фракції БПП Сергій Березенко фігурує в кримінальних провадженнях. Його називають організатором схем. Він – народний депутат, і щодо нього слідчі дії проводити не можна. Про це в інтерв’ю для DT.UAзаявив Арсен Аваков, Міністр внутрішніх справ України. За його словами, Тимошенко принесла величезну пачку документів, де теж фігурує Березенко.

“Наприклад, в офіс дуже діяльного депутата Сергія Березенко в Чернігові працівники цього офісу викликали поліцію, тому що до них заявилися представники преси і почали знімати, як там бабусям щось роздають. З іншого березенківського офісу подзвонили самі журналісти і заявили, що їм перешкоджають у професійній діяльності, не пускають туди, де незаконно роздають гроші. І туди, і туди приїжджали поліцейські. “У вас ордер на обшук є? – Ні. – Йдіть”. Але і без обшуку є над чим попрацювати. Поліція заходила, опитувала громадян, фіксувала, документувала, відкривала виробництво”, – підкреслює міністр.

Складено за матеріалами: https://dt.ua/POLITICS/berezenko-figuruye-v-kriminalnih-provadzhennyah-schodo-organizaciyi-shem-avakov-303680_.html

3. МВС закликає кандидатів у Президенти України верифікувати свої акаунти у Facebook та Instagram

Це необхідно для попередження недобросовісної агітації та створення fake-профілів кандидатів. Відповідні консультації з офісом Facebook провела кіберполіція України. Про це 19 лютого повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

За його словами, кіберполіція проводитиме спеціальний моніторинг до завершення передвиборчої кампанії.

«Ми виявлятимемо фейкові профілі у Facebook та Instagram, створені у період передвиборчої агітації, які використовують імена офіційно зареєстрованих кандидатів у президенти України. А адміністрація соціальної мережі блокуватиме ці сторінки», – зазначив Арсен Аваков. Він додав, що адміністрацією Facebook передбачено процедуру верифікації сторінок кандидатів – отримання блакитної позначки “blue badge” на підтвердження її автентичності.

Станом на 19 лютого 2019 року лише 9 з 44 офіційно зареєстрованих кандидатів мають “blue badge” на своїх офіційних сторінках.

Відповідно до нових правил розміщення політичної реклами, рекламодавець повинен підтвердити свою особу та зможе розміщувати таку рекламу лише після успішного проходження перевірки. При цьому, користувачам буде доступна інформація щодо замовника реклами.

Складено за матеріалами Департаменту комунікації МВС України від 19.02.2019 р.: https://www.npu.gov.ua/news/vibori/mvs-zaklikaje-kandidativ-u-prezidenti-ukrajini-verifikuvati-svoji-akaunti-u-Facebook-ta-Instagram/

4. Із початку виборчого процесу станом на 21 лютого 2019 року поліція відкрила 74 кримінальні провадження.

З них 38 пов’язані з порушенням виборчого законодавства та 34 – з проведенням передвиборної кампанії.

Так, у Києві та Одесі надійшли три повідомлення про пошкодження невідомими особами агітаційних наметів кандидатів на пост Президента України.  Відомості за даними фактами внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України.

Ще одне повідомлення про пошкодження агітаційної продукції надійшло до поліції Черкаської області.  Тут невідомі спилили опору білборду, на якому було розташоване зображення одного з кандидатів у Президенти.

За даним фактом поліцейські відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна) Кримінального кодексу України.

У Чернівецькій області представник однієї з політичних партій звернувся до поліції із повідомленням про те, що виявив у соціальній мережі відео, на якому здійснюється підкуп виборців. Відтак за даними фактами відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст.160 (Підкуп виборця, учасника референдуму) Кримінального кодексу України.

Крім того, правоохоронці склали  389 адміністративні протоколи за фактами порушення у виборчій сфері.

Складено за матеріалами Департаменту комунікації Національної поліції України: https://www.npu.gov.ua/news/vibori/Iz-pochatku-viborchogo-proczesu-policziya-vidkrila-74-kriminalni-provadzhennya/

5. МВС запустило онлайн-моніторинг порушень на виборах.

«Публічність виборчого процесу, страшний сон фальсифікатора, сьогодні він став реальністю. Ми запускаємо новий онлайн сервіс – інформаційно-аналітичний портал «Вибори 2019». Тепер кожен бажаючий може дізнатися про точну кількість порушень виборчого законодавства, складені адміністративні протоколи та відкриті кримінальні виробництва. Все з докладним описом і судовими решеніемі, якщо вони є», – під час брифінгу заявив Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

За словами очільника МВС, доступ до системи є 24 години на добу, сім днів на тиждень за посиланням http://vybory2019.mvs.gov.ua/.

«Наприклад, кожен хто буде моніторити цю систему, зможе подивитися загальну кількість порушень залежно від статей КПК та адміністративного кодексів, ознайомитися з даними про зафіксовані події за датою і їх процентному співвідношенні по містах і населених пунктах, за допомогою «тайм-лайну» можна розширювати /звужувати часовий діапазон, побачити кількість скоєних правопорушень в конкретний день виборчого процесу з докладною розшифровкою. Це допомагає проаналізувати «пікові дати». 100% прозорість і чесність виборчого процесу – щоденна філософія нашої роботи. Чим ближче до виборів – тим більше порушень ми швидше за все будемо фіксувати», – розповів Аваков.

«Ми в подальшому будемо розвивати цей ресурс. На офіційному порталі розміщена коротка фабула, після переходу відкривається меню карти. Ми виділяємо наступні категорії – адміністративні порушення, кримінальні, інші події і не кваліфіковані. В подальшому, статус некваліфікованих змінюється. Всі порушенні фіксуються на карті, користувач може вибрати дату, або подивитися загальну кількість. Вся інформація на ресурсі де персоналізована», – зазначив начальник департаменту інформатизації МВС Ігор Бондаренко.

«Ми не публікуємо тут інформацію, що може вплинути на хід слідства, однак те, що ми публікуємо кількість та склад злочинів дасть нам додатковий інструмент суспільного контролю. Крім того, таким чином ми даємо інструмент для професійних аналітиків», – додав Арсен Аваков.

Складено за матеріалами офіційного сайту Національної поліції: https://www.npu.gov.ua/news/vibori/mvs-zapustilo-onlajn-monitoring-porushen-na-viborax/

6. До поліції станом на 24 лютого надійшло понад 1,8 тисячі звернень про порушення на виборах – заявив Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков

«Всього у нас 89 кримінальних справ, у нас 422 адміністративних протоколи. У нас всього 1 871 звернення, які розподілені рівномірно, щоб ніхто не говорив, що мова йде про те, що МВС підіграє опозиції, а Генпрокуратура підіграє президентові», – заявив Арсен Аваков.

Він зазначив, що партії «Блок Петра Порошенка» стосується 454 звернення про порушення, «Батьківщини» – 353, «Самопомочі» – 169, «Громадянської позиції» – 131, «Радикальної партії» – 122.

За його словами, найчастіше фіксуються випадки підкупу, незаконної зовнішньої реклами та хуліганства, коли йде втручання в хід мітингів.

Раніше глава МВС Аваков заявляв, що штаби кандидатів у президенти України розпалюють конфлікти.  Також повідомлялось, що серед найбільш очікуваних порушень на майбутніх виборах президента спостерігачі очікують голосування за громадян, які не проживають за місцем реєстрації або перебувають за кордоном.

Складено за матеріалами: https://hromadske.ua/posts/do-policiyi-nadijshlo-ponad-18-tisyachi-zvernen-pro-porushennya-na-viborah-avakov

ІІІ.  ПОРУШЕННЯ, ВСТАНОВЛЕНІ КОМІТЕТОМ ВИБОРЦІВ УКРАЇНИ, на які варто звернути увагу:

1. 15 лютого Комітет виборців України (далі – КВУ) повідомив, що станом на 14 лютого третина кандидатів у Президенти України ще не сформували виборчі фонди.

КВУ наголошує, що відкриття виборчого фонду є обов’язковою умовою для початку ведення агітації кандидатом. Так, згідно з ч. 2. ст. 37 Закону “Про вибори президента України” кандидат у президенти для фінансування передвиборчої агітації зобов’язаний відкрити виборчий фонд.

Згідно з ч. 3 ст. 37 Закону кандидатам заборонено проводити агітацію поза їх виборчими фондами.

Виборчий фонд кандидата на пост Президента має накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування виборчої кампанії, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на виборчу кампанію.

Кандидат на пост Президента відкриває один накопичувальний рахунок виборчого фонду в установі банку України у місті Києві і не більше одного поточного рахунку в установі банку в межах кожного територіального виборчого округу.

Складено за матеріалами: http://www.cvu.org.ua/nodes/view/type:news/slug:kvu-tretyna-kandydativ-dosi-ne-vidkryly-vyborchi-fondy

2. КВУ звернеться до ЦВК і Нацради з питань телерадіомовлення щодо перевірки відеофільмів на предмет агітації

З огляду на значний ажіотаж та з метою уникнення політичних спекуляцій щодо позиції КВУ в питанні відповідності відеофільму «Слуга народу» вимогам чинного законодавства, КВУ вважає за потрібне звернутися до Центральної виборчої комісії із проханням роз’яснити зміст окремих положень Закону «Про вибори Президента України», пов’язаних із веденням передвиборної агітації шляхом оприлюднення відеофільмів.

Також КВУ звертається до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення із проханням провести перевірку відеофільму «Слуга народу», інших відеофільмів та авторських програм, ведучими яких є кандидати на пост Президента України на предмет дотримання положень Закону “Про вибори Президента України” що до проведення передвиборної агітації.

Складено за матеріалами: http://www.cvu.org.ua/nodes/view/type:news/slug:kvu-zvernetsia-do-vk-i-natsrady-z-pytan-teleradiomovlennia-shchodo-perevirky-videofilmiv-na-predmet-ahitatsii

3. Перед виборами партії витратили на рекламу майже 150 млн. грн.

Упродовж жовтня-грудня 2018 року парламентські політичні партії витратили на оплату рекламних матеріалів 147 млн. грн. Окремі політичні сили оплатили рекламу за гроші, отримані з Державного бюджету України. Загалом із 147 млн. витрат на рекламу понад 43 млн. були бюджетними грошима.

Найбільше спрямували на пропагандистську діяльність партії ВО «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка та «Народний Фронт».

ВО «Батьківщина» витратила в жовтні-грудні на рекламну діяльність 57 млн. грн. Із них 45 млн. було спрямовано на рекламу по телебаченні. Більшість коштів отримали ТОВ «Старлайт Бренд Контент» і ТОВ «Глобал Медіа Груп». Гроші перераховані в якості оплати за розміщення реклами на телебаченні. Ще 11 млн. було витрачено на зовнішню рекламу (білборди, сітілайти).

Радикальна партія Олега Ляшка витратила на пропагандистську діяльність 46 млн. Із них 28 млн. – на рекламу по ТБ, 14 млн. – на зовнішню рекламу, 3 млн. – на розміщення реклами в друкованих ЗМІ.

«Народний Фронт» спрямував на пропагандистську діяльність 31 млн. Найбільше витрачено на рекламу по телебаченню – 17 млн. Гроші отримали ТОВ «Медіа Партнерство Баінг», ТОВ «Глобал Медіа Груп», ТОВ «Старлайт Бренд Контент». Експерти пов’язують діяльність вказаних компаній із телеканалами ICTV, СТБ, Новий Канал та ін. Кошти перераховані в якості оплати «за розміщення рекламних матеріалів на телебаченні». «Народний Фронт» заплатив за рекламу грошима, отриманими з Державного бюджету України.

Щодо витрат інших партій, то «Самопоміч» за жовтень-грудень витратила на пропагандистську діяльність 8 млн. грн., БПП – 3 млн., «Опозиційний блок» – 0 грн. «Самопоміч» і БПП, як і «Народний Фронт», використали для оплати реклами переважно бюджетні кошти. При цьому БПП і Опоблок проводили активні кампанії зовнішньої реклами, однак, ймовірно, вона оплачувалася припартійними громадськими організаціями і витрати на неї не відображені у звітах партій.

Загалом шість парламентських партій за період жовтня-грудня витратили на діяльність 290 млн. Таким чином на рекламу було витрачено кожну другу гривню (147 млн. із 290 млн.).

Інформацію наведено зі звітів політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за IV квартал 2018 року.

Складено за матеріалами: http://www.cvu.org.ua/nodes/view/type:news/slug:pered-vyboramy-partii-vykynuly-na-reklamu-maizhe-150-mln-hrn

ІV. ПОРУШЕННЯ, ВСТАНОВЛЕНІ ГРОМАДЯНСЬКОЮ МЕРЕЖЕЮ ОПОРА, на які варто звернути увагу:

1. 14 лютого 2019 року була поширена Заява ОПОРИ з питань попередження провокацій та тиску на її спостерігачів на виборах

Протягом останніх днів до ОПОРИ продовжує надходити достовірна інформація про підготовку політично вмотивованих провокацій проти організації та її представників, залучених до незалежного позапартійного спостереження на чергових виборах Президента. Організація кваліфікує дії осіб, які залучені до підготовки провокації, як спробу тиску, тому змушена публічно заявити про факти і події, з метою попередження небезпеки для життя, здоров’я спостерігачів та спроб наступного тиску на них.

Зокрема, у низці регіонів група осіб на чолі з громадянином Олегом Дейнекою збирає інформацію про місце проживання та перебування, родинні зв’язки регіональних представників ОПОРИ. Ця група осіб у різних регіонах представляється журналістами різних телеканалів та програм (телеканал “Прямий”, програма “Гроші” на телеканалі “1+1”, “Обозреватель”). Ці ж особи також зверталися до територіальних підрозділів Національної поліції України з упередженими питаннями про офіційну комунікацію спостерігачів ОПОРИ та правоохоронців з питань виборів.

Зафіксовано випадок організації інспірованої зустрічі активіста ОПОРИ у Черкасах з цією групою шляхом надходження запрошення на неї від третіх осіб. Протягом такої комунікації озвучувались погрози залучити групи інших громадян-представників ветеранських об’єднань для забезпечення примусових зустрічей представників ОПОРИ з особами на чолі з Олегом Дейнекою.

У окремих представників організації в регіонах є підстави вважати, що зараз здійснюється незаконне стеження за їх пересуванням.  Одночасно із активностями групи Олега Дейнеки зафіксовано надходження аналогічних питань про особисту та організаційну діяльність регіональних представників ОПОРИ від місцевих організацій однієї з політичних партій.

ОПОРА як незалежна від учасників виборів організація усвідомлює можливі  мотиви тиску та дискредитації організації, враховуючи її важливу роль в об’єктивному оцінюванні якості виборчого процесу. Ця роль тільки посилюється у зв’язку із зацікавленістю ключових політичних гравців мати підтримку створених ними або  залежних громадських об’єднань, які не здійснюють справжнього спостереження за виборами, а також змусити зменшити активність ОПОРИ.

Організація буде усіма законними методами захищати своє право вільно вести спостереження за виборчим процесом, незалежно від кандидатів, політичних партій або органів державної влади.  

Складено за матеріалами: https://www.oporaua.org/news/vibori/vibori-prezidenta/vibori-prezidenta-2019/46735-zaiava-opory-z-pytan-poperedzhennia-provokatsii-ta-tysku-na-ii-sposterihachiv-na-vyborakh

2. Більше 30 громадських організацій, які спостерігатимуть за виборами, напряму пов’язані з кандидатами у Президенти

З 139 громадських організацій (далі – ГО), які мають дозвіл спостерігати за президентськими виборами, у 85-ти відсутній досвід спостереження за виборами, а більше 30-ти напряму пов’язані з кандидатами на пост Президента.

Так, 152 громадські організації подали до ЦВК клопотання на дозвіл спостерігати за виборами. 139 отримали від ЦВК дозвіл мати офіційних спостерігачів, з них 7 спостерігатимуть в окремих областях України. Для порівняння, на позачергових виборах Президента в 2014 році спостерігали 10 ГО, на виборах до ВРУ – 37 ГО. 

У 85 зі 139 ГО відсутній досвід спостереження за виборами в Україні. Лише 5 з 139 брали участь у спостереженні за позачерговими виборами Президента у 2014 році, а 14 ГО спостерігали за виборчим процесом тільки одного разу – на виборах до об’єднаних територіальних громад 23 грудня 2018 року.

Більшість ГО зареєстровані після 2014 року. 26 громадських організацій зареєстровано у 2018 році. Ще 6 організацій зареєструвались у січні 2019 року: ГО “Громадське об’єднання Луганщини”; ГО “ЧЕСНЕ УКРАЇНСЬКЕ СЕЛО”; ГО “СИЛЬНІ ГРОМАДИ”; ГО “ЦЕНТР СУСПІЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ” ПОЛІС”; ГО “КОМАНДА ЗЕ”; ГО “ВІЛЬНИЙ ВИБІР УКРАЇНИ”.

Під час аналізу вдалось ідентифікувати зв’язок 55 громадських організацій з кандидатами, політичними партіями, адже керівниками та засновниками цих організацій є довірені особи кандидатів, члени політичних партій, народні депутати та їхні помічники тощо.

У назвах 13 громадських організацій простежуються імена кандидатів та політиків, а також назви політичних партій: ГО “ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ “НАШІ”; ГО “НАРОДНИЙ КОНТРОЛЬ ЧЕРНІГОВА”; ГО “НАРОДНИЙ КОНТРОЛЬ ЗАКАРПАТТЯ”; ГО “КОМАНДА ЗЕ”; ГО “СЛУГИ НАРОДУ”; ГО “Всеукраїнська громадська організація “Молодий Народний Рух”; ГО “ОБ’ЄДНАННЯ “САМОПОМІЧ”; ВГО “ЖІНКИ БАТЬКІВЩИНИ”; ГО “ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ “АНТИКОРУПЦІЙНИЙ РУХ БАТЬКІВЩИНИ”; ГО “Я ЗА ЮВТ”; ГО “ВОЛЯ!”; ГО  “ВГО “СОЛІДАРНА МОЛОДЬ”; ГО “УДАР (УКРАЇНСЬКИЙ ДЕМОКРАТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЗА РЕФОРМИ) ВІТАЛІЯ КЛИЧКА”.

Більше 30 ГО пов’язані напряму з кандидатами в Президенти. Так, принаймні 17 з 44 кандидатів мають зв’язок хоча б з однією ГО: 9 ГО пов’язані з кандидатом Олександром Вілкулом; 7 ГО – з кандидаткою Юлією Тимошенко; зв’язок з двома ГО мають кандидати Володимир Зеленський, Олег Ляшко, Олександр Данилюк, Петро Порошенко, Віктор Бондар, Дмитро Добродомов; зв’язок з однією ГО мають Анатолій Гриценко, Андрій Садовий, Віктор Кривенко, Євген Мураєв, Ілля Кива, Аркадій Корнацький, Юрій Дерев’янко.

Решта з 55 ГО здебільшого мають зв’язок з чинними народними депутатами та відомими політиками (Дмитро Голубов – 2 ГО, Андрій Білецький – 2 ГО, Олег Петренко – 1 ГО, Сергій Шахов – 1 ГО), партіями (“Народний фронт” – 1 ГО, Зелена планета – 1 ГО), депутатськими групами (Воля народу – 2 ГО), міськими головами (1 ГО – з Віталієм Кличком, 1 ГО – із Зонтовим Олегом) та депутатами місцевих рад (3 ГО прямо пов’язані з депутаткою Київської міської ради – Аллою Шлапак), іншими політиками (1 ГО з Олександром Клименком).

Певною мірою дотичні до спостереження за виборами Президента України громадяни Росії. Засновниками та керівниками ГО “ІНСТИТУТ ДОСЛІДЖЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ” є російські правозахисники, які на даний момент проживають в Україні. Проте самі ж засновники згідно із Законом “Про вибори Президента України” не можуть бути зареєстровані ОВК як офіційні спостерігачі.

Складено за матеріалами офіційного сайту ОПОРИ від 23.02.2019 р.:
https://www.oporaua.org/news/vybory/vibori-prezidenta/vibori-prezidenta-2019/16641-bilshe-30-go-iaki-sposterigatimut-za-viborami-napriamu-poviazani-z-kandidatami-u-prezidenti

  1. ВИСНОВКИ
  2. Виборча кампанія на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року відбувається з низкою порушень законодавства або стандартів демократичних виборів, які можна узагальнити у такі групи:
  • пошкодження в той чи інший спосіб зовнішньої агітації (білбордів, наметів тощо) окремих кандидатів у Президенти, зокрема Юрія Бойка;
  • Комітет виборців України повідомив, що станом на 14 лютого третина кандидатів у Президенти ще не сформували виборчі фонди;
  • Комітет виборців України звернувся до ЦВК і Нацради з питань телерадіомовлення щодо перевірки відеофільмів на предмет агітації;
  • перед виборами партії, представлені у Парламенті (крім Опозиційного блоку), витратили на рекламу 147 млн. грн., з яких 43 млн. з держбюджетного; більшість цих коштів витрачено на телевізійну рекламу;
  • 14 лютого 2019 року була поширена Заява Громадянської мережі ОПОРА з питань попередження провокацій та тиску на її спостерігачів;
  • за даними ОПОРИ більше 30 громадських організацій, які спостері-гатимуть за виборами, напряму пов’язані з кандидатами у Президенти;
  • ОПОРА повідомляє, що у назвах 13 громадських організацій простежуються імена кандидатів та політиків і назви політичних партій;
  • зловживання адмінресурсом, зокрема: використання приміщень, оргтехніки, кадрів, агітації в робочий час;
  • є ознаки створення сіток для потенційного підкупу виборців;
  • за даними МВС станом на 24 лютого надійшло понад 1871 звернення про порушення на виборах, порушено 89 кримінальних справ, складено 422 протоколи про адміністративні правопорушення;
  • з позитивних нових: МВС запустило онлайн-моніторинг порушень на виборах http://vybory2019.mvs.gov.ua/.
  1. Команда кандидата у Президента Юрія Бойка і він особисто виступають за проведення прозорих, конкурентних, чесних і демократич-них виборів, які можуть дати легітимність новообраному главі держави.
  2. Закликаємо всіх учасників виборчого процесу проводити свою виборчу роботу на зазначених засадах, а всіх спостерігачів, як внутрішніх, так і міжнародних, сприяти проведенню чесних президентських виборів.