Воєнний стан. Що означає для пересічного українця?

Увечері 26 листопада Верховна Рада підтримала Указ Президента про введення воєнного стану. За закон проголосували 276 депутатів, проти – 30.

Воєнний стан ввели не для всієї країни, а для прикордонних з Росією і Придністров’ям областей, а також для тих регіонів, які мають вихід до Чорного та Азовського морів. Це – 10 областей: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Запорізька, Херсонська, Одеська, Миколаївська і Вінницька.

У самому законі “Про правовий режим воєнного стану” є положення про те, що повинна робити влада в разі введення воєнного стану. Зокрема, закон передбачає:

– трудову повинність для цивільних осіб. Цивільних осіб можуть залучати на додаткові роботи для підвищення обороноздатності країни;

– обмеження переміщення, в’їзду і виїзду в країну громадян України та іноземців;

– оголошення комендантської години, а також встановлення особливого режиму світломаскування;

– заборону на роботу партій, різних громадських організацій, якщо вони несуть загрозу життю громадян, а також суверенітету України;

– заборону на проведення мітингів, акцій протесту, референдумів, виборів;

– цензуру ЗМІ та контроль зв’язку;

– перевірку документів, обшук особистих речей громадян;

– вилучення майна громадян і підприємств для військового призначення;

– евакуація населення, підприємств, установ, організацій;

– надання продовольчої і лікарськоїдопомоги населенню;

– заборону обігу зброї та вибухових речовин, обмеження продажу алкоголю і сильнодіючих препаратів;

– відселення громадян країни-агресора в окремі місця.

Всього таких пунктів 24.

Однак, ще на засіданні РНБО Президент пообіцяв, що воєнний стан не призведе до обмеження свобод громадян України, загальної мобілізації поки що не буде. 

Це підтверджують і керівники різник відомств і організацій. Глава Мінінформполітики заявив, що ЗМІ не потраплять під цензуру. Воєнний стан не вплине на роботу цивільної авіації, тобто ані внутрішні, ані закордоні перельоти не будуть скасовані. 

У функціонуванні банківської системи жодних змін не очікується: Національний банк наголосив, що в роботі комерційних банків нічого не зміниться. Вони будуть працювати у звичному режимі. Також не може обмежуватися конституційне право на свободу світогляду та віросповідання, передбачене статтею 35 Конституції України.

Це означає, що поки що, протягом наступних 30 днів, єдині зміни, на які можна очікувати – це посилення роботи від правоохоронних органів і розширення повноважень військових. Тому, для усіх українців, зараз головне зберігати спокій та не нести паніку через соціальні мережі фейковими поясненнями ситуації.

Сподіваємось, віримо та молимося Богу про мир в нашій країні!