Поки йшов на гору, надивився на напівлисі шапки Карпат…Йшов та думав.
Ось такі незаконні вирубки знищили великі ділянки лісу, які служили захистом від повеней, руйнації сіл, доріг, від загибелі людей. Україна і особливо Карпатський регіон за останні роки пережили кілька руйнівних повеней.
А згадайте новини цього літа з багатьох країн Європи та світу – масштабні лісові пожежі, повені та інші погодні аномалії. Клімат змінився. Що буде далі?
Нещодавно ООН опублікувала перший за 7 років великий звіт щодо глобальних кліматичних змін, в якому підтверджується негативний вплив людства на клімат. Документ стосується порівняння динаміки кліматичних змін із даними за минулі роки й містить в собі невтішні прогнози.
До прикладу, зазначається, что останні 5 років виявилися найспекотнішими з 1850 року. У 2019 році зафіксований найбільший за 2 млн років (!) вміст вуглекислого газу в атмосфері, а закису азоту – за 800 тис. років.
За даними Міжурядової групи експертів зі зміни клімату при ООН, океани й надалі нагріватимуться, рівень вод зростатиме, а льодовики продовжать танути. Усе це несе реальні загрози не лише природі, а й нам, людям.
Про що йде мова? По-перше, і на цьому наголошує ООН, ми маємо зробити усе, аби скоротити глобальні викиди принаймні удвічі до 2030 року. За інформацією експертів, це дозволить зупинити глобальне зростання температури, а відтак зменшити масштаб та частоту екстремальних кліматичних явищ. Адже гинуть люди, багато хто лишається без даху над головою, речей першої необхідності та засобів для життя.
По-друге, глобальна зміна клімату спричиняє міграційні кризи – люди вимушені тікати зі своїх домівок, шукати порятунку та захисту деінде. Країни, що приймають біженців, не завжди виявляються готовими прийняти належним чином тисячі людей. Серед населення зростає напруження, виникає конкуренція за ресурси, конфлікти.
Ми маємо розуміти, що незважаючи на національні, культурні, релігійні та інші відмінності, усі ми живемо на одній планеті. Ми маємо разом об’єднати зусилля, аби навчитися жити мирно, допомагати один одному.
Як показав кліматичний звіт, ми живемо у новій реальності, в якій немає більше часу для сварок, суперечок, виправдань. Ми маємо об’єднатися задля миру, спокою та впевненості у нашому спільному завтра.