Мета пенітенціарної і судової системи – не помста, а повернення до суспільства, ресоціалізація!

На цьому наголосив народний депутат України Юрій Мірошниченко, виступаючи з трибуни Верховної Ради, доповідаючи позицію профільного комітету щодо вето Президента України на Закон України “Про внесення замін довічного позбавлення волі більш м’яким покаранням” від 26 листопада 2015 року №847-VIII.

“Президент, як ви чули, пропонує відхилити зазначений закон. Розглянувши пропозиції Президента та зважаючи на те, що окремі положення вище зазначеного закону вже реалізовані в ухваленому Верховною Радою 7 вересня 2016 року Законі №492, який набув чинності, а інші положення більш комплексно врегульовані в підготовленому комітетом проекті Закону про пенітенціарну систему (реєстраційний номер 7337), члени комітету ухвалили рішення підтримати пропозиції Президента та відхилити зазначений закон”, – доповів парламентар.

Звертаючись до народних обранців, Юрій Мірошниченко, як голова профільного підкомітету, звернув увагу на саму проблему, яка регулюється власне цим законом: “Йдеться про зміст тієї реформи, яка ґрунтується на засадах та європейських принципах, а саме: не помста – мета пенітенціарної і судової системи, не намагання спричинити страждання навіть тій людині, яка скоїла злочин, а повернути її, дати можливість до каяття. Власне, “пенітенціарна” в перекладі і є “каяття”. Дати можливість, створити можливість новій мотивації для того, щоб повернутися до суспільства, ресоціалізуватися”.

“Саме тому і пропонувалося запровадити ті принципи, які діють і в Європі, і в Сполучених Штатах. Навіть особа, засуджена до довічного ув’язнення, через 20 років має право звернутися на перегляд свого вироку і отримати шанс не позбутися покарання, а змінити його режим, не пов’язаний з позбавленням волі. Така практика діє в усьому цивілізованому світі. Така можливість створює тим людям, які скоїли жахливі помилки в житті, які, можливо, скоїли жахливі злочини, не втратити мотивацію до того, щоб виправитись. Не втратити контакти з своїми родинами, не бути для суспільства джерелом небезпеки”, – зазначив Юрій Мірошниченко.

Парламентар зауважив, що пропозиції, які були викладені в законі, були уважно розглянуті профільним комітетом. Поважаючи право Президента, передбачене Конституцією, на помилування, все-таки варто створити той механізм, який може бути започаткований з ініціативи самого засудженого. Який буде вирішуватись судом та даватиме можливість суспільству не втратити навіть таку особу, яка засуджена до довічного ув’язнення.

“Не зважаючи на те, що вето накладено, і подолати його, я думаю, сьогодні ми не зможемо, і, напевно, це було би неправильно. Але ми не покинемо цю проблему, не скинемо з нашої роботи ці виклики і будемо працювати на врегулювання цієї проблеми”, – завершив свій виступ Юрій Мірошниченко.