ТІЛЬКИ ЧЕСНІ ВИБОРИ НАДАДУТЬ ЛЕГІТИМНІСТЬ НОВООБРАНОМУ ГЛАВІ ДЕРЖАВИ!

Сьогодні ми, команда Юрія Бойка, презентували проект «Юрій Бойко – за чесні вибори!». Лідер нашої політичної команди, кандидат у Президенти Юрій Бойко ще на початку виборчої кампанії заявив, що він виступає за чесні вибори: «За нами – держава. Ми повинні розуміти відповідальність за нашу країну. Тому вибори треба провести чесно».

Таким чином, всі ми – члени команди Юрія Бойка під час поточної виборчої кампанії, як і традиційно під час кожних виборів, керуємося наступними принципами:

 1. Тільки прозорі, конкурентні, чесні і демократичні вибори можуть дати легітимність новообраному главі держави та мандат на проведення реформ і вибір пріоритетів зовнішньої політики.
 2. Ми проявляємо повну довіру виборцям і за умови проведення виборів на таких засадах ми і наш кандидат готові визнати їх результати, якими б вони не були.
 3. Наша команда виступає проти маніпуляцій, нечесних методів політичної боротьби, підкупу виборців та інших порушень виборчого законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів.

В даній доповіді використані наступні матеріали:

 • ведення виборчої кампанії нашою політичною командою;
 • ведення виборчої кампанії іншими суб’єктами виборчого процесу (виборцями, виборчими комісіями, кандидатами на пост Президента України, партіями, які висунули кандидатів на пост Президента України, та офіційними спостерігачами);

Коли йдеться про порушення, то вони включають як власне порушення виборчого законодавства, так і порушення стандартів демократичних виборів.

Ми сподіваємося, що Українське суспільство поділяє наші цінності щодо проведення прозорих, конкурентних, чесних і демократичних виборів, та всі разом ми докладемо достатніх зусиль для досягнення відповідних виборчих стандартів.

 НАША КОМАНДА РЕАЛІЗУЄ ПРИНЦИПИ ЧЕСНИХ ВИБОРІВ  У СВОЇЙ РОБОТІ.

За весь період від початку виборчої кампанії явних порушень з боку членів нашої команди не було встановлено. Тобто, роботу щодо проведення чесних виборів ми почали з себе, тому маємо підстави закликати інших суб’єктів виборчого процесу до аналогічного ведення виборчої кампанії.

Ще до початку виборчого процесу ми поставили на меті проводити чесну виборчу кампанію. Для реалізації цієї мети серед членів нашої команди як на центральному рівні, так і в місцевих виборчих штабах була проведена відповідна робота щодо принципів і стандартів ведення чесної виборчої кампанії.

Були проведені необхідні тренінги та інші навчальні і практичні заняття. Підбір кадрів також вівся із врахуванням цієї мети. Нашими фахівцями були розроблені методичні рекомендації, зразки оформлення актів про порушення тощо.

Крім того, наш Центральний виборчий штаб на постійній основі надає консультації та рекомендації щодо ведення агітації та з інших питань членам нашої команди на місцях, здійснює моніторинг їхньої роботи з метою дотримання виборчого законодавства та стандартів демократичних виборів.

СИСТЕМНІ ПОРУШЕННЯ, ВСТАНОВЛЕНІ НАШОЮ КОМАНДОЮ.

 1. 18 вересня 2018 року Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким кількість членів ЦВК була збільшена з 15 до 17 осіб. В оновленому складі ЦВК спостерігається явно незбалансоване представництво політичних партій, що мають фракції у парламенті. Так, вже 20 вересня 2018 року парламентом було затверджено новий склад ЦВК без урахування кандидатур від депутатської фракції політичної партії «ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК», квота якої, виходячи з кількості членів (43 депутати з 421) становить 2 члени ЦВК. Однак, до складу ЦВК досі не включено жодного рекомендованого цією політичною силою кандидата.
 2. 31 грудня 2018 року ЦВК постановою № 274 ліквідувала 5 виборчих дільниць у дипломатичних представництвах України на території Росії. Таким чином, сотні тисяч громадян України на території Росії фактично позбавлені хоча б потенційного права проголосувати. Очевидно, що на окремих виборчих дільницях у Росії зазвичай голосують переважно лише українські дипломати та члени їх сімей. Наприклад, на президентських виборах у 2014 році на виборчих дільницях при генеральних консульствах України проголосували: у Нижньому Новгороді – 19 виборців, Новосибірську – 28, Нижньому Новгороді – 31, Єкатеринбургу – 32. Виходить, що навіть кадрові українські дипломати будуть позбавлені права голосу. Малоймовірно, що хтось з них чи інших громадян України, які перебуватимуть на день голосування у Росії, поїде голосувати у Грузію, Казахстан чи Фінляндію, оскільки до виборчих дільниць саме у цих країнах віднесено прилеглі території Росії.
 3. 12 лютого народний депутат України, член нашої команди Юрій Павленко в ефірі одного з телеканалів чітко сформулював три основні типи порушень на поточних виборах: підкуп виборців, максимальне використання адміністративного ресурсу та залякування громадських активістів, агітаторів та працівників штабів. Зокрема він повідомив, що підкуп здійснюється з трьох джерел: з державного бюджету – монетизація субсидій у березні є нічим іншим як підкупом; з бюджетів місцевих рад, де більшість провладних депутатів заклали кошти на так звану матеріальну допомогу, яка також виплачуватиметься з березня; третє джерело – безпосередньо підкуп голосів. Юрій Павленко також звернув увагу на те, що голови обласних та районних державних адміністрацій сьогодні фактично є керівниками штабів, а також повідомив, що йде активне використання підконтрольних владі радикалізованих груп для залякування. Ті ж люди, що штурмували поліцейський відділок у Києві, за декілька днів до того штурмували Житомирську обласну раду.
 4. 15 березня уповноважений представник кандидата на пост Президента Юрія Бойка у ЦВК подав скаргу, в якій вимагає розпустити окружну виборчу комісію (ОВК) територіального виборчого округу (ТВО) № 179 (Харківська область), яка незаконно збільшила більше, ніж у два рази квоту представників чинного президента у керівництві дільничних виборчих комісій.10 березня ОВК ТВО № 179 прийняла постанову про створення та роботу дільничних виборчих комісій, в якій не дотримана пропорція при розподілі квот керівних посад у дільничних виборчих комісіях. Зокрема, від кандидата на посаду президента України Петра Порошенка головами, заступниками голів, секретарями було призначено 88 осіб (з них 44 голови ДВК) при його квоті 39 посад. Таким чином, квота чинного президента на керівні посади була неправомірно збільшена більше, ніж у два рази.

  Уповноважений представник кандидата на пост Президента Юрія Бойка у ЦВК подав скаргу з вимогою скасувати цю постанову і достроково припинити повноваження усього складу ОВК ТВО № 179. Раніше Центральна ЦВК розформувала ОВК ТВО № 163 у Тернопільській області за такі ж порушення.

  Подібну схему реалізують і в ОВК ТВО № 180 Харківської області, де також відбувається спроба фальсифікувати склад комісій: інформація не публікується належним чином, зачинене приміщення, яке повинно бути доступне черговому члену комісії, довіреній особі кандидата відмовлено у наданні копії постанов комісії. З цього приводу штаб кандидата на пост Президента Юрія Бойка звернувся у поліцію, а також передасть матеріали про порушення з боку окружних виборчих комісій місіям міжнародних спостерігачів.

 5. 17 березня уповноважений представник кандидата на пост Президента Юрія Бойка у ЦВК подав скаргу, в якій вимагає від ЦВК зобов’язати ОВК ТВО № 180 (Харківська область) дотримуватися вимог Закону стосовно оприлюднення рішень ОВК. Подання скарги обумовлено тим, що ОВК ТВО № 180 не передавала свої рішення для оприлюднення на сайті ЦВК, а також не надавала на вимоги довірених осіб кандидата на пост Президента Юрія Бойка копії запитуваних рішень та інших документів.
 6. 18 березня за результатами аналізу виконання ОВК по всій Україні вимог частини 16 ст. 28 Закону стосовно вимоги оприлюднювати постанови окружних або дільничних виборчих комісій не пізніше ранку наступного дня після дня її прийняття, котра має вивішуватися для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, який обладнується в приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів та на сайті ЦВК. З 199 ОВК лише 2 ОВК виконують цю вимогу закону.
 7. Відповідно до частини 23 статті 28 Закону запакування протоколів дільничних та окружних виборчих комісій для їх транспортування у випадках, передбачених цим Законом, відповідно до окружної виборчої комісії чи ЦВК, здійснюється у пакети зі спеціальною системою захисту, виготовлені та пронумеровані підприємством-виготовлювачем на замовлення ЦВК для кожної окружної та дільничної виборчої комісії, та таким чином, щоб без пошкодження відтиску печатки та самого пакета неможливо було вийняти з пакета або покласти в нього інший документ. Згідно наявної інформації тендер на закупівлю пакетів зі спеціальною системою захисту не відбувся, що само по собі є істотним порушенням виборчого законодавства, а також створює ризики для зловживань.

ПРИКЛАДИ ПОРУШЕНЬ ПРОТИ КАНДИДАТА ЮРІЯ БОЙКА.

 1. 10 лютого у Харкові групи радикалів спробували знищити політичну рекламу ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ. Ці дії були вчинені в темний час доби, із закритими обличчями зловмисників.
 2. У ніч з 17 на 18 лютого у мікрорайоні Черемушки в Одесі невідомі зловмисники пошкодили біл-борди кандидата на пост Президента, народного депутата Юрія Бойка. Представник нашої політичної сили в Одеській області Андрій Буяновський подав заяву до поліції з вимогою знайти і покарати винних.
 3. 25 лютого народний депутат України, керівник житомирських опозиціонерів Юрій Павленко повідомив, що у місті Бердичів на Житомирщині невідомі пошкодили біл-борди кандидата у президенти Юрія Бойка. Він наголосив, що за останні два тижні невідомі пошкодили біл-борди в Одесі (мікрорайон Черемушки), у Запоріжжі і сьогодні в Бердичеві. Раніше групи радикалів спробували знищити політичну рекламу ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ у Харкові і Києві. Все це робиться боягузливо і під прикриттям темряви. З кожного випадку уповноважені особи написали заяви у поліцію.
 4. 9 березня 2019 року окружна виборча комісія (далі – ОВК) у територіальному виборчому окрузі (далі – ТВО)№ 69 (Мукачево, Закарпатська обл.) прийняла протиправні рішенні щодо члена цієї комісії Носалюка С.П. (кандидатуру якого подав кандидат на пост Президента Бойко Ю. А.):перше – заборонити йому здійснювати відео зйомку засідань ОВК та розміщувати відеозаписи в мережі Інтернет, чим було порушено один із базових принципів виборчого процесу – принцип публічності та відкритості та перевищено межі повноважень ОВК, встановлені Законом, з огляду на наступне: Законом гарантується публічність і відкритість виборчого процесу (пункт 2 частини другої 11) за виключенням випадків необхідності збереження таємниці голосування (стаття 7); Законом не встановлено можливості будь-кому забороняти відео зйомку засідань виборчих комісій і будь-яким чином реєструвати в комісії знімальні пристрої;

  друге – вимога до Носалюка С.П. покинути засідання ОВК ТВО № 69. Водночас, участь в засіданнях виборчої комісії є обов’язком відповідного члена виборчої комісії, що прямо передбачено пунктом 2 частини шостої статті 30 Закону, яке кореспондується з правом такого члена виступати на її засіданнях, ставити іншим учасникам засідання запитання щодо порядку денного, вносити пропозиції з питань, віднесених до повноважень комісії (пункт 2 частини п’ятої статті 30 Закону). Відповідно до частин десятої-одинадцятої статті 28 Закону, виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права присутності на своєму засіданні кандидата на пост Президента України, його довіреної особи, офіційного спостерігача, представника засобів масової інформації та особи, присутньої на засіданні комісії з її дозволу або на її запрошення, якщо вона неправомірно перешкоджає його проведенню, але щодо члена комісії такого права ОВК не має.

 1. 11 березня на в’їзді у м. Таврійськ (Херсонська область) під час ранкового об’їзду сервісною бригадою було виявлено пошкодження зовнішньої реклами кандидата на пост Президента Юрія Бойка.
 2. 12 березня у смт Ширяєве (Одеська область) під час засідання ОВК ТВО № 138 (голова ОВК Бень В.В., поданий кандидатом на пост Президента Дерев’янком Ю.Б.) зафіксовано порушення виборчого законодавства в роботі ОВК – під час жеребкування члени ОВК наполягали на тому, що члени дільничних виборчих комісій від кандидата-самовисуванця не мають права займати в них керівні посади; також виявлено відсутність прізвища Бойка Ю.А. у списку кандидатів на пост Президента.
 3. 13 березня у м. Одеса відбулися обшуки у керівників штабів кандидата на пост Президента Юрія Бойка у ТВО № 133 Баранського В. С. та у ТВО № 139 Саутьонкова В. М. Обшуки відбулися відразу на кількох підприємствах, що мають до них відношення. Є підстави вважати, що ці обшуки пов’язані із виборчою діяльністю зазначених осіб.
 4. 15 березня відбулося засідання Шевченківського райсуду м. Києва щодо розгляду Бойка Ю.А. до ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» про визнання протиправними дії телекомпанії щодо нерозміщення ролика кандидата у президенти України. Відеоролик Юрія Бойка заборонили до показу на UА:ПЕРШИЙ через фразу: «президент розбагатів в десятки разів, українські пенсіонери збідніли вдвічі». Представники каналу запропонували ці фрази вирізати або замінити, оскільки, на їхню думку, ці дані не є достовірними, незважаючи на надані їм докази щодо цієї інформації, і те що ролик вже побачили мільйони українців на різних телеканалах. Офіційного листа із вимогою поставити ролику ефір представники телерадіокомпанії відмовлялися отримувати у поштовому відділенні. Тож Суспільний мовник залишається єдиним, хто не розмістив його в ефірі. Такі дії телеканалу порушують вимоги закону про вибори президента, зокрема пункт 5 частини четвертої статті 3, згідно з яким рівність прав і умов участі у виборчому процесі забезпечується рівним та неупередженим ставленням засобів масової інформації до кандидатів на пост Президента. Розгляд справи у суді перенесено на 19 березня.
 5. В ніч з 15 на 16 березня до керівника штабу кандидата на пост Президента Юрія Бойка у Врадіївському районі (Миколаївська область) Марчука Юрія Зиновійовича невідомі вдерлися до помешкання, все потрощили та порозбивали. Є підстави вважати, що це відбулося у зв’язку з його роботою на виборах. Подані заяви до поліції та СБУ.
 6. 17 березня у Маріуполі зафіксовано факти масової розсилки фальшивого «відкритого листа Вадима Рабиновича громадянам України», в якому є заклик не голосувати за кандидата на пост Президента Юрія Бойка.
 7. Не зважаючи на заяви МВС про роботу з метою попередження недобросовісної агітації та створення fake-профілів кандидатів у соціальних мережах, проти нашого кандидата на пост Президента був створений фейковий профіль у Facebook. На жаль, наші звернення до Facebook результату не дали. Наявність такого fake-профілю наносить шкоду нашому кандидату.
 8. ТРК «Україна» відмовляється укладати з кандидатом на пост Президента договір про розміщення передвиборної агітації і як наслідок розміщувати її. Це суперечить принципу рівних умов для всіх кандидатів, закріплено у частині першій статті 60 Закону про вибори президента.

КЛЮЧОВІ ПОРУШЕННЯ, РОЗСЛІДУВАННЯ ЯКИХ ВЕДУТЬ ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ.

 1. 21 лютого Служба безпеки України повідомила про розслідування формування незаконної мережі з підкупу виборців на чолі з двома народними депутатами України – членами парламентської фракції ВО “Батьківщина”. За даними СБУ, процес підготовки незаконної технології із підкупу виборців було розпочато ще до офіційного старту виборчого процесу і він продовжувався у січні 2019 року. До організації схеми фальсифікації виборів були залучені окремі громадяни Російської Федерації та використовувалась готівка незаконного походження. Заступник голови СБУ Віктор Кононенко заявив про наміри групи осіб витратити на незаконні виборчі технології 82 млн. доларів США.
 2. 23 лютого Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що заступник голови фракції БПП фігурує в кримінальних провадженнях. Його називають організатором схем. Він – народний депутат, і щодо нього слідчі дії проводити не можна. За словами Авакова, Тимошенко принесла величезну пачку документів, де теж він фігурує. В його офісі в Чернігові працівники цього офісу викликали поліцію, тому що до них заявилися представники преси і почали знімати, як там бабусям щось роздають. З іншого його офісу подзвонили самі журналісти і заявили, що їм перешкоджають у професійній діяльності, не пускають туди, де незаконно роздають гроші. І туди, і туди приїжджали поліцейські. “У вас ордер на обшук є? – Ні. – Йдіть”. Але і без обшуку є над чим попрацювати. Поліція заходила, опитувала громадян, фіксувала, документувала, відкривала виробництво”, – підкреслює міністр.
 3. 6 березня Генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що Генпрокуратура спільно з Державним бюро розслідувань та Службою безпеки України затримали двох осіб, які намагалися вручити долари в еквіваленті 5 млн грн кандидату на пост Президента Юрію Тимошенку за відмову брати участь у виборах. Юрій Луценко також повідомив, що сам Тимошенко кілька днів тому звернувся в Генпрокуратуру після спроб вплинути на нього. Генеральний прокурор поінформував, що зловмисники затримані за статтею 157 частина третя (перешкоджання здійсненню виборчого права). Він повідомив, що слідству відоме листування затриманих виконавців із політиками.7 березня Генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що народний депутат від фракції “Батьківщина” є замовником шантажу і підкупу за відмову від участі в президентських виборах Юрія Тимошенка. Він також назвав імена затриманих, якими виявилися голова “Партії Захисників України” Тарас Костанчук і Олександр Іщенко.
 1. 11 березня про результати роботи Національної поліції з початку передвиборчої кампанії повідомив на брифінгу заступник начальника Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе, зокрема навів такі дані:
 • з початку передвиборчої кампанії зареєстровано 2 786 заяв та повідомлень про правопорушення, пов’язаних з виборчим процесом, за результатами їх розгляду складено 518 адміністративних протоколів та розпочато 142 кримінальні провадження;
 • найбільше кримінальних проваджень зареєстровано в місті Києві – 28, у Черкаській області – 15, у Чернігівській області – 13 та в Одеській області – 11.
 • У 13-ти кримінальних провадженнях повідомлено про підозру 22 особам; в Одеській, Житомирській та Харківській областях по одному кримінальному провадженню направлено з обвинувальним актом до суду;
 • триває досудове розслідування у справі щодо фактів «пожертв» громадянами коштів до фонду одного з кандидатів у Президенти;
 • 63 кримінальні провадження відкрито за порушення виборчих прав. Найбільше – 48 – стосуються підкупу виборців. Решта кримінальних проваджень пов’язані із загально-кримінальними правопорушеннями, які вчиненні під час виборчого процесу. Зокрема – це різного роду хуліганські дії, викрадення, пошкодження агітаційної продукції кандидатів. Крім того, два кримінальні провадження розпочаті поліцейськими за фактами перешкоджання професійній діяльності журналістів.
 • значна кількість кримінальних проваджень розпочаті за журналістськими розслідуваннями, постами в соціальних мережах і відповідними статтями у мас-медіа.

 ВИСНОВКИ.

 1. Виборча кампанія на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року як за спостереженнями нашої політичної команди, такі і за висновками Комітету виборців України та Громадянської мережі ОПОРА, відбувається з низкою порушень законодавства або стандартів демократичних виборів, які можна узагальнити у такі групи:
 • пошкодження в той чи інший спосіб зовнішньої агітації (білбордів, наметів тощо) ряду кандидатів на пост Президента, зокрема Юрія Бойка;
 • зловживання адмінресурсом, зокрема: використання приміщень, оргтехніки, кадрів, інтернет-ресурсів органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади, агітація в робочий час;
 • є ознаки створення сіток для потенційного підкупу виборців;
 • за даними МВС з початку передвиборчої кампанії станом на 11 березня зареєстровано 2 786 заяв та повідомлень про правопорушення, пов’язаних з виборчим процесом, за результатами їх розгляду складено 518 адміністративних протоколів та розпочато 142 кримінальні провадження;
 • 21 лютого Служба безпеки України повідомила про розслідування формування незаконної мережі з підкупу виборців на чолі з двома народними депутатами України – членами парламентської фракції ВО “Батьківщина”;
 • 7 березня Генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив, що народний депутат від фракції “Батьківщина” є замовником шантажу і підкупу за відмову від участі в президентських виборах Юрія Тимошенка;
 1. Команда кандидата у Президента Юрія Бойка і він особисто виступають за проведення прозорих, конкурентних, чесних і демократичних виборів, які можуть дати легітимність новообраному главі держави.
 2. Закликаємо всіх учасників виборчого процесу проводити свою виборчу роботу на зазначених засадах, а всіх спостерігачів, як внутрішніх, так і міжнародних, сприяти проведенню чесних президентських виборів.

  Усвідомлюючи, що повністю уникнути порушень виборчого законодавства неможливо, необхідно забезпечити такі умови, щоб порушення не вплинули на результати виборів, а новообраний Глава держави отримав легітимність як в середині країни, так і на міжнародній арені.