Я вже якось підіймав тему зміни клімата.
В Україні загалом проблема кліматичних змін вважається дещо перебільшеною. Але зараз спостерігаю як вона поступово стає актуальною й у нас. Чому? Бо світ став вразливим. Тому що про реальну небезпеку від кліматичних змін говорять вже всюди. Ця тема була однією з головних на нещодавній 76-й Генасамблеї ООН.
У Києві та в інших містах, наприклад, в цю неділю відбувся Кліматичний марш за вирішення проблеми зміни клімату та природних катаклізмів. Основна вимога – виділення коштів з держбюджету на фінансування кліматичних питань.
Але це усе на фоні коронавірусної та економічної кризи, воєнних конфліктів та інших проблем видається непомітним. Неважливим. Чи справді це так?
В цьому контексті я хотів би акцентувати увагу на Європейському зеленому курсі.
Це свого роду дорожня карта заходів, які мають перетворити Європу на кліматично нейтральний континент до 2050 року. І Україна, переслідуючи євроінтеграційні цілі, теж його підтримує.
Зелений курс охоплює широке коло сфер від клімату, енергетики, зменшення забруднення довкілля до промислової стратегії, транспорту, сільського господарства, фінансів, торгівлі тощо.
Він передбачає в першу чергу повну відмову від використання викопних видів палива, що створюють шкідливі викиди. Ці заходи стосуються модернізації економіки, адже сьогодні ми маємо поки її високу карбоємність та низьку енергоефективність. Тим не менш, Україна планує зменшити викиди СО2 на 65% до 2030 року.
Одне можна сказати точно: сьогодні зміна клімату – це пріоритет ЄС. Реалізація ЄЗК створює можливості і виклики для усіх – уряду і Верховної Ради, бізнесу і громадянського суспільства. Для нас це означає необхідність не лише чітко сформулювати кліматичну політику, а й виконувати поставлені цілі: уряду – вести діалог та підтримувати євроінтеграцію України в рамках ЄЗК, парламенту – забезпечити адаптацію законодавства в екологічній сфері до норм і стандартів ЄС, бізнесу – щоб мати доступ до ринку ЄС, забезпечити відповідність своїх товарів і послуг до кліматичних та екологічних вимог. Громадянське суспільство має моніторити та інформувати про процес реалізації та впровадження зеленого курсу. Перед нами постали серйозні кліматичні виклики і це є системна криза всього людства, яку ми здатні подолати лише в єдності.
Детальніше про ЄЗК та Україну тут